A tudatosítás és a mélyebb bugyrok a stresszkezelésben
A nehéz, stresszes helyzetek megoldásában, mint azt a korábbi bejegyzésemben is írtam, fontos, hogy tisztázzuk magukban, mit jelent számunkra a stressz. A stressznapló ennek feltérképezését segíti (https://lelekedzes.com/te-es-a-stresszed/) Másképp fogalmazva, a napló elkészítésével tudatosabban közelítjük meg a nehéz helyzeteket. Ez a tudatosítás lehetővé teszi olyan információk észrevételét, amelyeket eddig nem láttunk. Lényeges, hogy olyan helyzetekre is összpontosítsunk, amiket hatékonyan kezelünk, és kérdezzük meg magunktól: most miért tudtunk eredményesebbek lenni? A saját szerepünket keressük, ne külső tényezőket, vagy netán a „szerencsét” okoljuk a jó stresszkezelésünkért! A pozitív helyzetek elemzésével készítsünk egy listát: írjuk fel a legkonkrétabban megfogalmazva, mi az, ami segített a jó stresszkezelésben. Így már ott lesz még egy eszköz, amit felhasználhatunk a későbbiekben is.
A tudatosítás mentén haladva, feltehetünk magunknak egy picit talán „nehezebb” kérdést: van előnyöm abból, ha nem kezelem jól a stresszes helyzeteket? Ez talán meredeknek tűnhet, de izgalmas tapasztalatokkal szolgál a válasz megkeresése.
Példa:
tudom, hogy hajlamos vagyok magam túlvállalni a munkahelyen, loholok az időm után, de sosem érem utol, mégsem tudom megoldani már X éve. Mi tart engem valójában ebben a helyzetben, hiszen állandóan fáradt vagyok? Van előnyöm abból, hogy ebben a helyzetben maradok? Talán félek valamivel szembenézni, valamiről beszélni? Ebben az esetben tehát a lehetséges nyereség: nincs rá időm, hogy más problémákkal foglalkozzak, szembenézzek a félelemeimmel, aggodalmaimmal stb.
A példából láthatjuk, hogy a helyzet főszerepelője, valamit el akar takarni saját maga előtt, valamit nem „akar” tudatosítani magában. Így már láthatjuk, hogy a nyereség valójában egy csapda, ami a stressz további fokozódásához vezet.
Tudjátok: ha bármilyen ehhez kapcsolódó kérdésetek van, keressetek bizalommal!